Napsali o nás:

Data a co s nimi

S klesající cenou hardware, získávají daleko vyšší cenu data, která ve svých zařízeních máme.

Naši klienti se dělí na dvě skupiny, na ty, kteří pravidelně zálohují, a na ty, co o data ještě nepřišli. U dobře nastavených systémů stačí v případě poruchy vyměnit počítač, tablet nebo telefon, a uživatel může nerušeně pracovat dále. Takových systémů je ale stále velmi málo, proto jsme připravili článek o tom, jak a kam zálohovat.

Osobní a pracovní data jsou mnohdy daleko cennější, než samotné zařízení, ve kterém jsou uložena. Proto si je musíme náležitě střežit a starat se o ně. Abyste nikdy nepřišli o důležitá data, stačí provádět jediné. A tím je pravidelné zálohování.

O data je možné přijít několika způsoby, a řešení jejich ochrany jsou různá.

Odcizení, nebo ztráta

Pokud vám byl počítač, tablet, nebo telefon ukraden, nebo ztracen, je možné využít funkci najít moje zařízení, a případně jej vzdáleně zamknout, nebo smazat. Toto je možné pouze, pokud tato služba byla spuštěna a nastavena při instalaci.

Útok hackera

Častým problémem, je napadení počítače hackerem, který data zašifruje a požaduje výkupné. Tyto útoky většinou směřují na bonitní firmy, nebo státní instituce. Zařízení je pak nutné reinstalovat a data obnovit z aktuálních záloh. Jde o časově náročnou a nákladnou operaci, proto je třeba využívat jak HW prvků, tak SW řešení, například Sophos nebo Fortinet. Zálohy je vhodné mít fyzicky oddělené od sítě.

Zavirováním

V případě zavirování je možné použít celou řadu antivirových programů, ale doporučujeme udělat reinstalaci operačního systému, a obnovení dat ze zálohy.

Poškozením

Každá technika je smrtelná, proto i počítač, telefon či tablet může poškodit pád, polití, zub času, nebo jiná nehoda. Pak nezbyde než kontaktovat servis, a po diagnostice se rozhodnout, zda se bude zařízení opravovat, nebo měnit.

Pro všechny tyto situace data zálohujte, a to nejméně na dvě nezávislá média.

Jak zálohovat

Možnosti zálohování jsou: manuální, nebo automatický.

V případě ručního zálohování dat kopírujete na dané uložiště sami. Proto je musíte na zálohování myslet, a podle důležitosti dat zvolit interval zálohování.

Kdo si chce ušetřit práci i čas, zvolí některý z programů pro automatické zálohování, například FreeFileSync a SyncBack Freeware. Tyto programy navíc mají funkce, které ušetří čas zálohováním pouze souborů, u kterých došlo ke změně.

Kam s nimi

Všechny současné operační systémy mají k dispozici základní nástroje pro ukládání dat do cloudu.

Windows 10 využívají OneDrive, kde je 5GB zdarma, pak různé cenové možnosti.

Apple využívá TimeMachine, pro ukládání na lokální úložiště, nebo ICloud.

Ubuntu využívá nástroj Dejà Dup, který data také rovnou šifruje, je ale třeba si dobře pamatovat heslo pro dešifrování.

otky, nebo disk. Google aktuálně nabízí zdarma 15 Gb zdarma.Existuje nepřeberné množství dalších cloudových úložišť, zde jsou pouze ty, která jsou součástí dodávky operačních systémů.

Co soukromí?

Pokud si nepřejeme, aby se naše data toulala po serverech různě po světě, je dobré provádět zálohy na externí disk, nebo paměťovou kartu, které pak uložíme na bezpečné místo. Nespornou výhodou této zálohy je, že je oddělena od sítě, a nemůže být napadena.Jde li o citlivá data, doporučujeme využít programy pro skrytí, nebo šifrování dat, ty zabrání čtení někým cizím v případě ztráty, nebo odcizení.

Při nákupu externího disku doporučujeme vybrat ten, který podporuje USB 3.0 získáte tak významě rychlejší přenosovou rychlost.Vzhledem k tomu, že se z pohledu zálohování pozvolna přesouváme k sofistikovanějším metodám, u externího disku lze uvést ještě jednu výtku. Disk musíte k počítači vždy připojit, což nemusí zrovna korespondovat s modelem automatického zálohování. Jedině, že byste měli pevný disk připojený nepřetržitě. Tahle varianta ale zase není bezpečná pro případy ztráty dat zaviněné odcizením zařízení nebo kryptovirem.

Profesionální zálohování

Jako firemní nebo i domácí datové úložiště se stále více využívají NAS servery, (Network Attached Storage). Představit si pod ním můžete chytrou „krabičku“. V ní je uloženo nejméně dva nebo více disků. Právě jejich větší počet umožňuje nejenom zvýšení kapacity úložného prostoru v řádu TB, ale také vysokou dostupnost, propracovanější zálohy a zrcadlení disků. pomocí NAS serveru lze vytvořit bezpečné zálohování s přístupem z internetu, můžete tak získat i vlastní cloud.